Ustka jako uzdrowisko

Jednym z bardziej popularnych miejsc nad morzem jest Ustka noclegi położona u ujścia rzeki Słupi, na Wybrzeżu Słotwińskim. Miejscowość ta pełni rolę nie tylko rekreacyjną, ale jest również uzdrowiskiem, gdzie kuracjusze przyjeżdżają, by szybciej zregenerować urazy ortopedyczne, choroby reumatologiczne i dróg oddechowych, na co pozwalają liczne sanatoria.

Usteckie Łazienki na ulicy Beniowskiego wybudowano w XIX wieku, kiedy to modne stały się zimne kąpiele mające przywracać zdrowie. Z czasem prywatne łazienki skomunalizowano i zaproponowano kuracjuszom korzystanie z kąpieli w podgrzewanej wodzie morskiej. Dzięki dużemu zainteresowaniu niedługo potem wprowadzono również kąpiele solankowe, borowinowe, natryski i masaże.

Promenada Nadmorska powstała w 1875 roku ze względu na przybywającą ilość turystów i kuracjuszy, którzy tłumami wybierali się na spacery wzdłuż plaży. Miasto Ustka tanie noclegi zatrudniało tam orkiestry sprowadzane nawet z Czech, a później przy promenadzie powstawać zaczęły restauracje i ekskluzywne pensjonaty.

Kiedy do kurortu doprowadzono pierwsze połączenie kolejowe, władze wyszły naprzeciw oczekiwaniom i w 1876 roku Ustka pensjonaty wzbogaciła się o dworzec PKP. Było to przełomowym momentem dla miasteczka, które zostało zalane przez odwiedzających do tego stopnia, że kolej nie nadążała z obsługą ruchu turystycznego.