Jesienne wędrówki po Zakopanem

Zakopane noclegi to blisko 30 tysięczna, zatopiona w naturalnej zieleni miejscowość leżąca u stóp Tatr – miniaturowych Alp, które można poznać w ciągu paru dni, ale też wracać do nich co roku – przez całe życie. Tatry mają do zaoferowania wspaniałą przyrodę nieznacznie tkniętą przez cywilizację, chronioną przez Park Narodowy i uznaną za światowe dziedzictwo natury. Zakopane pensjonaty

Nigdzie w Polsce nie znajdziesz miejsca, z którego rano wyruszysz na emocjonująca górską wspinaczkę, po południu wybierzesz jedno z licznych muzeów, a wieczorem usiądziesz na widowni doskonałego teatru. Gdzie możesz pływać i latać na lotni, jeździć konno i na rowerze górskim. Gdzie zimą masz do dyspozycji kilkadziesiąt wyciągów narciarskich – od łatwych, po wymagające znacznych umiejętności i pozwalających na sprawdzenie swojej sprawności, a latem setki kilometrów ścieżek – od spacerowych, po wiodące skalnymi górskimi graniami. Gdzie zobaczysz ciągle żywy i troskliwie pielęgnowany folklor podhalańskich górali, a raz do roku – w czasie międzynarodowego sierpniowego festiwalu – również kulturę górskich narodów całego świata.

Zakopane wille od przeszło 100 lat robi niebywałą karierę miejscowości o niepowtarzalnej atmosferze. Przyjeżdżali tu artyści i politycy, ludzie kultury i nauki. Dla poratowania zdrowia, pięknych widoków, wysiłku fizycznego, nieprzemijającej mody na Zakopane. Przyjeżdżają i teraz, znajdując ciszę i spokój bez konieczności rezygnowania z miejskiego komfortu, spotykając gościnność i rzetelność obsługi. Zakopane pokoje gościnne

NAJBARDZIEJ CHARAKTERYSTYCZNE ZABYTKI:

– ul. Kościeliska. Kompleks drewnianej architektury typowej dla regionu Podhala, który wywodzi się z XIXw. Zakopane pokoje do wynajęcia

– Stary Kościół. Drewniana świątynia z lat 1845-1851, siedziba pierwszej parafii zakopiańskiej. Usytuowany przy ul. Kościeliskiej.

– Kaplica Gąsieniców. Pierwszy budynek sakralny w Zakopanem wzniesiony w 1800r. przez Pawła Gąsienicę. Usytuowany przy ul. Kościeliskiej.

– Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, pierwszy cmentarz w Zakopanem, miejsce ostatniego spoczynku sławnych pisarzy, artystów oraz taterników. Usytuowany przy ul. Kościeliskiej.

– Nowy Cmentarz Zakopiański. Otwarty w roku 1907; miejsce pochówku artystów, alpinistów, ratowników górskich, księży oraz kombatantów I i II wojny światowej. Zlokalizowany przy ul. Nowotarskiej.

– Willa „Koliba”. Pierwszy przykład stylu zakopiańskiego. Zbudowana w 1893r. wg projektu Stanisława Witkiewicza. Usytuowana przy ul. Kościeliskiej.

– Willa „Pod Jedlami”. Rezydencja rodziny Pawlikowskich, zaprojektowana dla nich przez Stanisława Witkiewicza. Jest to najprzestronniejszy i najpiękniejszy przykład stylu zakopiańskiego. Dom znajduje się przy ul. Koziniec 1.

– Willa „Witkiewiczówka”. Dom w stylu zakopiańskim zaprojektowany w 1904r. przez Jana Koszyca Witkiewicza. W latach 30. mieszkał tu Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy). Usytuowany przy ul. Antałówka.

– Drewniana Kaplica w Jaszczurówce. Zbudowana w latach 1904- 1908 na podstawie projektu St. Witkiewicza.

– Chata Sabały. Drewniany budynek z pierwszej połowy XIX stulecia, usytuowany na Starych Krzeptówkach, w zachodniej części Zakopanego.

Sport i rekreacja:
Kompleks narciarski Kasprowy Wierch Zakopane:
-Kolej linowa na Kasprowy Wierch (20zł)
Długość 4300m, czas jazdy 20 minut.
-Zjazd nartostradą przez Halę Gąsienicową (długość 9700 m) lub Halę Goryczkową (długość 5250 m)
-Kolej krzesełkowa Gąsienicowa (8zł)
-Poczwórne krzesełka, czas jazdy 8 min. Trasa narciarska bardzo trudna o długości 1500m.
-Kolej krzesełkowa Goryczkowa (10zł)
Podwójne krzesełka, czas jazdy 15 min. Trasa narciarska bardzo trudna o długości 2600 m.

Kompleks narciarski Nosal Zakopane:
-Wyciąg krzesełkowy 1-os. (3zł)
* Trasa narciarska bardzo trudna o długości 650 m.
-5 wyciągów orczykowych. (0.8zł – 1.2zł)
* Trasa narciarska bardzo trudna, długość trasy 450 m.
* Trasa łatwa dla początkujących i dzieci, 145 m.
* Trzy trasy narciarskie łatwe i szerokie, długość 220-250 m.
Stok sztucznie naśnieżany, oświetlony, szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu i serwis narciarski, gastronomia.

Kompleks narciarski Polana Szymoszkowa Zakopane:
-Wyciąg krzesłkowy 6-os. (10zł)
Długość trasy 1 300 m, czas jazdy wyciągiem 6 minut.
-Wyciąg krzesełkowy 4-os.
Długość trasy 400 m, czas jazdy wyciągiem 3,5 minuty.
Na miejscu gastronomia, wypożyczalnia, szkółka narciarska.