Historia Murzasichla

Przyjeżdżając do Murzasichle noclegi warto wiedzieć, że jeszcze do końca XVI w. tereny dzisiejszego Murzasichla były w większości zalesione, a potem wykorzystywano je czasowo pod wypas owiec. Formalnie wieś została założona około 1630 r. W okolicy dzisiejszego Muru (obecna część wsi położona bliżej Poronina i Stasikówki) było kilka, podobno sześć domów. Mieszkańcy tej osady chcieli utworzyć gromadę z mieszkańcami Sichły. Stało się tam nieszczęście na skutek jakiejś epidemii, umarli tam (na Murze) tanie noclegi Murzasichle wszyscy ludzie i stąd od słowa oznaczającego śmierć, a więc – mor, albo pomór, osadę tę nazywano Mur. – Długo aż do czasów II Wojny Światowej, Mur i Zasichła stanowiły jedną gromadę, mieszkańcy Muru sprawy gminne załatwiali u sołtysa w Zasichlu. Te dwie wioski łączono w pisowni w ten sposób: Mur-Zasichła. Po II Wojnie Światowej, gdy Mur przyłączono Murzasichle pokoje gościnne administracyjnie do gromady Stasikówka, Sichla otrzymała nazwę dzisiejszą – Murzasichle. Niemniej obok prawdy historycznej z powstaniem Murzasichla wiążą się różnorakie legendy: jedna mówi, np. że nazwa wsi wzięła się od pewnego Tatara – Murzy, inna mówi, że Murzasichle pensjonaty w języku wołoskim to wieś ze bagnem lub podmokłym lasem. Tutaj napotykamy częściowo na prawdę: istotnie Murzasichle oddzielone jest od Poronina doliną Porońca, w której są torfowiska i lasy. Jeszcze inna legenda głosi, że mniej więcej 400 lat temu przyszedł z okolic Nowego Sącza człowiek nazwiskiem Łukasz Sądelski. Przybył tutaj, aby znaleźć schronienie przed ścigającym go prawem pańszczyźnianym. Zamieszkał na terenie dzisiejszej Capówki, którą wówczas nazywano Cyryl. Zbudował z pomocą swoich 4 synów domek z pnioka, co w tutejszym języku górali oznacza budowę z okrąglaków, ściętych z pomocą siekiery i piły. Szpary między okrąglakami uszyli mchem leśnym. Synowie Sądelskiego, jak również sam ich ojciec, byli ludźmi dobrze zbudowanymi, wysokiego wzrostu i niebywałej siły, i stad okoliczni górale zwali ich sichłą, od słowa siła. Łukasz swoich synów Łukaszczykami i stąd wywodzi się nazwisko tak często spotykane w Murzasichlu – Łukaszczyk.

Zabytki w Murzasichle wille

Główną arterią Murzasichla jest ulica Sądelska, przy której skupiają się najważniejsze obiekty wsi: Zespół Szkół (od VI 2004 r. noszący imię Ratowników Tatrzańskich), poczta, biblioteka, remiza OSP i piękny drewniany kościółek p. w. Najświętszej Marii Królowej, wybudowany w 1955 r., z kopią XIII wiecznego tryptyku z kościoła w Opatówku. Na ten podhalański kościółek warto zwrócić szczególną uwagę, bowiem chociaż wygląda na pierwszy rzut oka na stary zabytek góralskiej architektury sakralnej to jednak powstał dopiero w połowie XX w., toteż nie tyle wiekowość co historia budowania tej świątyni powoduje powszechne uznanie dla mieszkańców. Budowanie kościółka w Murzasichlu miało miejsce w latach największej komuny, toteż świątynie budowano z niezwykłym zacięciem jednak bez jakiegokolwiek przyzwolenia ze strony władz. Gdy we wsi pojawiali się milicjanci górale ostrzegali się wzajemnie znakami świateł, by majstrowie zdążyli czmychnąć z budowy. Efekty tej odwagi można oglądać do dzisiaj: świątynia jest godną naśladowania kopią faktycznych drewnianych kościółków z północnej części Podhala, zbudowanych w XV i XVI w. Warto też wiedzieć, że w czasie Świąt Bożego Narodzenia w kościele wystawiane są jasełka, w których aktorami są mieszkańcy Murzasichla, zaś w czasie wakacji oraz ważniejszych świąt odprawiane są również msze z muzyką i śpiewem góralskim.
Z Murzasichla roztacza się wspaniały widok na Tatry od Murania przez Granaty, Zawrat i Świnicę, aż po Giewont i część Czerwonych Wierchów. Jest to jedna z najbardziej rozwiniętych pod względem bazy turystycznej wsi na Podhalu z około 2000 miejsc noclegowych, dobrym zapleczem sportowym i gastronomicznym. Warto dodać, że była to jedna z pierwszych wsi na Podhalu, gdzie społecznym wysiłkiem miejscowej ludności wybudowana została sieć kanalizacyjna i oczyszczalnia ścieków.