Bieszczady

Bieszczady noclegi to miejsce, które urzeka o każdej porze roku. Szczególnie jesienią warto się tu wybrać, by w pełni móc się rozkoszować pięknem tego regionu Polski. Są miejsca i atrakcje, których każdy turysta po prostu powinien doświadczyć – przejazd kolejką czy wizyta nad Soliną zostawią niezatarte wrażenie. Gdzie warto się wybrać, co trzeba zobaczyć i czego posmakować? Dziennikarz Jakub Porada postanowił przybliżyć najciekawsze miejsca w Bieszczadach, które odwiedził podczas swojej ostatniej podróży po Polsce.

noclegi Bieszczady to pasmo górskie leżące we wschodniej części Beskidów. Bieszczady zajmują południowo-wschodni kraniec Polski. To jeden z najbardziej atrakcyjnych krajobrazowo rejonów Polski. Spośród wszystkich pasm górskich w Polsce to Bieszczady uchodzą za najbardziej dzikie i tajemnicze. Bieszczady są idealnym miejscem na urlop o każdej porze roku. W Bieszczadach czekają na nas piękne połoniny, Solina, kolejka bieszczadzka i inne atrakcje.

noclegi w Bieszczadach atrakcje – Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy jest największym polskim górskim parkiem narodowym. Głównym celem Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest ochrona przyrody i krajobrazu, a więc tego, co stanowi o atrakcyjności turystycznej Bieszczadów. W Bieszczadzkim Parku Narodowym istnieje sieć pieszych szlaków turystycznych o długości przeszło 130 km, zagospodarowane parkingi, pola biwakowe, schroniska i hotele turystyczne. Bieszczady, a w szczególności obszary włączone do Bieszczadzkiego Parku Narodowego są ostoją rzadkich ssaków i ptaków. To właśnie w tych górach mieszka największa w Polsce populacja niedźwiedzi brunatnych i wilków. W lasach Bieszczadów żyją także zagrożone rysie. Bieszczady to także charakterystyczna roślinność i krajobrazy. Bieszczady można przemierzać o tej porze roku. Zaletą zimowych wędrówek jest możliwość podziwiania dalekich panoram górskich.

Bieszczady domki atrakcje – połoniny

Nie byłoby Bieszczadów bez połonin i bukowych lasów. Większość połonin jest objęta ochroną przez Bieszczadzki Park Narodowy i można się po nich poruszać wyłącznie oznakowanymi szlakami oraz po wykupieniu biletu wstępu do parku. Jedną z najpopularniejszych i najpiękniejszych tras w Bieszczadach jest wycieczka na Połoninę Wetlińską. Połonina Wetlińska jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Bieszczadach. Jest doskonałym punktem widokowym, szczególnie jesienią oraz zimą, kiedy to mamy do czynienia ze zjawiskiem inwersji temperatury. Wówczas widzialność zwiększa się do 150-200 km, a z Wetlińkiej widoczne są min. Tatry. W bezpośrednim sąsiedztwie Połoniny Wetlińskiej znajduje się nieco wyższa Połonina Caryńska. Charakteryzuje ją dzikość krajobrazu. W jej matecznikach żyją niedźwiedzie, rysie, żbiki, wilki oraz stada jeleni karpackich. Połonina Caryńska znana jest ze wspaniałych widoków na pasma Wielkiej Rawki, Tarnicy i Halicza. Latem na stokach obu słynnych bieszczadzkich połonin kwitnie najpiękniejsza z górskich traw – lilia złotogłów. Jesienią trawy rudzieją, a połoniny przybierają piękną rdzawą barwę.

Bieszczady pokoje do wynajęcia atrakcje – Wetlina i Ustrzyki Górne

Główne miejscowości turystyczne Bieszczadów to Wetlina i Ustrzyki Górne. Wetlina jest najlepiej zagospodarowanym ośrodkiem turystycznym i letniskowym w wysokiej części Bieszczadów. Wetlina położona jest w najwyższej części Bieszczadów, nad potokiem Wetlinka, u stóp Połoniny Wetlińskiej. To stosunkowo niewielka miejscowość. Tuż ponad wsią przebiegają granice Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Przez Wetlinę przechodzą atrakcyjne znakowane szlaki piesze, udostępniające najwyższe części grzbietów Połoniny Wetlińskiej. Ustrzyki Górne to punkt wypadowy w najpiękniejsze części Bieszczadów. Znajduje się tu wiele obiektów noclegowych. Wychodzą stąd m.in. szlak czerwony na Połoninę Caryńską, szlak prowadzący w gniazdo Tarnicy, na Szeroki Wierch i Halicz. W Ustrzykach Górnych warto odwiedzić Muzeum Turystyki Górskiej PTTK.

Budowa kolei wąskotorowej ruszyła w 1980 roku. Pierwsza podróż odbyła się dziewięć lat później. Główna stacja znajduje się w Majdanie k/Cisnej. W sezonie letnim „Bieszczadzka Ciuchcia” jeździ na trasie Majdan – Przysłup – Balnica, w sezonie zimowym na trasie Majdan – Dołżyca – Majdan.

Czerwony szlak o długości około pięciuset kilometrów jest najdłuższym w polskich górach. Biegnie od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Po drodze obejmuje m.in. Cisną.

Klasztor Karmelitów Bosych nazywany jest także Karmelem Zagórskim. Obiekt położony na wzgórzu, z trzech stron otoczony rzeką Osławą co potwierdza, że była to fortyfikacja obronna. Wybudowana w osiemnastym wieku i została przekazana zakonowi Karmelitów. Warownia po pożarach pomimo podjętych prób odbudowy nie przetrwała. Dziś ruina jest zabytkiem chronionym.